Forum Lochy
Gdzie Snape mówi dobranoc...
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia mioteł

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lochy Strona Główna -> Esy i Floresy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kora
Szaman



Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 62
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: nie powiem

PostWysłany: Nie 21:32, 02 Lip 2006    Temat postu: Historia mioteł

I jeszcze jedna książeczka w moim wydaniu. Jest ona dość krótka le myślę ,że przydatna dla tych którzy fascynują się miotłami. No dość gadania zaczynam:


,,Historia mioteł"


Aż do początków XIX wieku w quidditcha grywano na zwykłych miotłach różnej jakości. Nie osiągały one jednak dużej szybkości, a na większych wysokościach często trudno było nimi sterować. Najlepsze miotły były nadal dziełem rzemieslników, ale ich osiągi sportowe rzadko dorównywały wyszukanemu stylowi i jakości wykonania.
Oto historia rozwoju mioteł sportowych:


DĘBOWY GROM 79

Twórcą tej miotły był Elias Grimstone z Portsmouth, a jej pierwszy egzemplarz wyprodukowano w 1879 roku. Była to ładna miotła o wyjątkowo grubej dębowej rączce, przystosowana do dalekich lotów i odporna na silne wiatry. To właśnie na niej zdołano po raz pierwszy przelecieć nad Atlantykiem w 1935 roku. Miotły te nie cieszyły się jednak uznaniem wszystkich tych, którzy przedkładają zwrotność nad bezpieczeństwo, gdyż były zbyt oporne w prowadzeniu przy dużej szybkości.

KSIĘŻYCOWA BRZYTWA

Była ona dziełem Gladys Boothby z 1901 roku i oznaczała duży postęp w rozwoju miotły latającej. Smukła, o rączce z jesionowego drewna była w swoim czasie modelem bardzo poszukiwanym przez graczy w quidditcha. Przede wszystkim można było na niej osiągnąć znacznż wysokość nie tracąc nic na zwrotności. Gladys Boothby nie była jednam w stanie zaspokoić popytu na swoje miotły.

SREBRNA STRZAŁA

Została z wielką radością powitana przez graczy w quidditcha i można ją śmiało uznać za prototyp miotły sportowej. Osiagała o wiele wiekszą szybkość niż Księżycowe Brzytwy i Dębowe Gromy, ale i ona była dziełem jednego rzemieślnika (Leonarda Jewkesa), więc nadal popyt na nią znacznie przerastał podaż. Przypominała trochę współczesną Błyskawicę. Na niej uczyła się latać prof. Hooch.

ZMIATACZE

ZMIATACZ JEDYNKA - był to pierwszy model braci Boba, Billa i Barnaby Ollertonów, którzy w 1926 roku założyli Wytwórnię Mioteł Zmiataczy. Typ ten był wytwarzany w ilościach dotąd nie spotykanych i reklamowany jako miotła sportowa przeznaczona specjalnie do quidditcha. Zmiatacz okazał się prawdziwym sukcesem braci Ollertonów i zanim minął rok, mioteł tych używała każda brytyjska drużyna quidditcha.

ZMIATACZ PIĄTKA - bardzo słaba miotła, trochę lepsza od Spadającej Gwiazdy. Na takich miotłach latali pałkarze Gryffindoru (Fred i George Weasley).

ZMIATACZ SIÓDEMKA - słaba miotła, na takiej latał Harry podczas pierwszej nauki latania z panią Hooch.

KOMETY

KOMETA 140 - była konkurencją dla Zmiatacza 1. Stworzyli ją Randolph Keitch i Basil Horton, którzy w 1929 roku otworzyli nową wytwórnię mioteł - Spółkę Wytwórców Komet. Liczba 140 przy nazwie oznacza ilość modeli, które Keitch i Horton przetestowali, aby osiągnąć to, o co im chodziło. Opatentowane przez nich zaklęcie hamujace oznaczało, że gracze w quidditcha byli mniej narażeni na przestrzelenie nad bramką czy przelecenie poza linię boiska.

KOMETA 2-60 - miotła szukającej Ravenclawu, Cho Chang.

ŚWIETLISTA SMUGA

Została wprowadzona na rynek w 1940 roku przez należącą do Ellerby'ego i Spudmore'a wytwórnię Black Forest. Jest to miotła bardzo elastyczna, ale nie można na niej osiągnąć takich prędkości, jak na Kometach czy Zmiataczach.

SPADAJĄCA GWIAZDA

Najtańsza do dziś miotła sportowa, zwana popularnie Meteorem, która została wprowadzona na rynek w 1955 roku przez wytwórnię Universal Brooms Ltd. Niestety, po początkowym wybuchu entuzjazmu okazało się, że Meteory wraz z upływem czasu tracą szybkość i pułap. Na Spadającej Gwieździe latał Ron.

NIMBUSY

NIMBUS 1000 - w 1967 roku świat quidditcha został zelektryzowany wiadomością o powstaniu spółki Miotły sportowe Nimbus, a ich pierwszy model Nimbus 1000 wzbudził prawdziwą sensację. Osiagający prędkość stu mil na godzinę i zdolny obrócić się o 360 stopni w miejscu Nimbus łączył w sobie niezawodność starego Dębowego Gromu 79 ze zwrotnością najlepszych Zmiataczy. Stał się tez natychmiast sprzetem preferowanym przez zawodowe drużyny quidditcha w całej Europie.

NIMBUS 2000 - bardzo dobra miotła Harry'ego z "Kamienia Filozoficznego" i "Komnaty Tajemnic". Miotła ta była smukła, lśniąca i miała mahoniową rączkę oraz długi ogone zrobiony ze starannie dobranych witek.

NIMBUS 2001 - ten model posiadał każdy gracz drużyny Slytherinu. Nimbusy 2001 zostały ufundowane przez Lucjusza Malfoya (Hermiona uważała, że zrobił to po to, aby jego syn Malfoy mógł grać w drużynie). Jest to jedna z najlepszych mioteł na świecie.

BŁYSKAWICA

Jest to najlepsza miotła na świecie. W ten model wyposażona była cała reprezentacja Irlandii. Harry dostał ją w III tomie od Syriusza Blacka, swojego ojca chrzestnego. Została ona jednak skonfiskowana (pod wpływem Hermiony), aby sprawdzić czy nie jest zaczarowana. Błyskawicę stworzono przy pomocy najnowszych osiągnięć techniki czarodziejskiej. Jest ona wyposażona w superaerodynamiczną rączkę z jesionu, ktora jest pokryta twardym jak diament lakierem. Każdy egzemplarz posiada numer rejestracyjny. Błyskawica osiąga w ciągu 10 sekund prędkość 150 mil na godzinę. Wyposażona jest w czujnik specjalnego zaklęcia hamującego, które nie poddaje się żadnym przeciwzaklęciom.



To wszystko co wiem o miotłach i o ich przeszłości. Mam nadzieje ,że się spodobało.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lisa
Wróżbita



Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 262
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Już nie z lochu...

PostWysłany: Pon 16:00, 03 Lip 2006    Temat postu:

Przydatne Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lochy Strona Główna -> Esy i Floresy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin